Kształtowanie zakresu i struktury raportu rocznego – propozycja modelu dla spółek rynku NewConnect
Streszczenie
Współczesne przedsiębiorstwa muszą wykazywać się ciągłą aktywnością oraz permanentnie wypracowywać nowe idee i rozwiązania, by tworzyć nowe wartości. W swojej działalności jednostki spotykają się w coraz większym stopniu z niepewnością, która istotnie ogranicza możliwość urealnionego przewidywania przyszłości. Działanie w takim środowisku możliwe jest dzięki umiejętnemu wykorzystywaniu informacji, które stały się dziś zasobem strategicznym.
Istotnymi ogniwami zmian rzeczywistości gospodarczej są przedsiębiorstwa zajmujące się nowoczesnymi technologiami, skupione na rynkach alternatywnych; w Polsce na rynku NewConnect. Polski rynek NewConnect, po początkowym rozkwicie, doświadczył znaczącego kryzysu. Przyczyn tego zjawiska jest wiele, ale istotne jest niedotrzymywanie obowiązków informacyjnych, a także niska jakość sprawozdawczości. W tym kontekście konieczne jest poszukiwanie nowych rozwiązań w zakresie raportowania biznesowego przez spółki notowane na rynku NewConnect.
Celem pracy jest przedstawienie propozycji modelu raportu rocznego dla spółek rynku NewConnect. Raport ten ma być odpowiedzią na zidentyfikowane w badaniach czynniki obniżające użyteczność raportów rocznych. Raport (jego zakres i struktura) ma także zmniejszać zidentyfikowane luki informacyjne, które są efektem dynamicznie zmieniających się potrzeb informacyjnych interesariuszy.
W rozprawie sformułowano wytyczne i zalecenia dotyczące raportu rocznego tworząc model REQVEST. Przygotowywanie nowego raportu w modelu REQVEST zakłada nie tylko poszerzenie zakresów informacyjnych. Opracowany model zmienia nieco optykę patrzenia na sprawozdawczość. Wykorzystując fakt, że rachunkowość stanowi system informacyjny, a także bazując na infologicznej teorii informacji proponuje się nowe podejście w zakresie odwzorowania rzeczywistości gospodarczej. Proponowany raport nie przyjmuje znanej dotąd, statycznej postaci. Zakłada taką organizację struktury, aby możliwe było np. porównywanie raportów w systemie rachunkowości skomputeryzowanej. Przedstawiony w rozprawie model, przy użyciu odpowiednich technik informatycznych, może zostać zaimplementowany w praktyce gospodarczej.