Zachód a świat islamu – Zrozumieć Innego
Streszczenie
Oddany do rąk Czytelnika tom zbiorowy "Zrozumieć Innego: Zachód a świat islamu" zawiera dwadzieścia trzy teksty układające się w monografię obejmującą kilka kręgów tematycznych, z których dwa najważniejsze dotyczą problemów wewnętrznych świata muzułmańskiego (świat arabski, Turcja, Iran, Afganistan, muzułmańska Czarna Afryka) oraz kontaktów na linii Wschód-Zachód, a dokładniej islam-Zachód.
W książce podjętych zostało kilka tematów, które już – od innej strony – były prezentowane i analizowane w polskim piśmiennictwie arabistycznym, islamistycznym i politologicznym, jak zagadnienie terroryzmu i ekstremizmu (R. Smoleń, A. Rusinek, M. Tobota) czy współpracy na linii islam-Zachód (M. Smolaga), jednak znaczna część tekstów odnosi się do problematyki mało znanej lub w ogóle nieznanej w Polsce.
Chodzi tu na przykład o zagadnienia architektury arabskiej w krajach Zatoki (A. Klimek), kwestie związane z prawem muzułmańskim (A. Ślęzak) i muzułmańską filozofią (D. Kokoć), czy też o współczesnych myślicieli świata arabskiego, jak np. Malek Bennabi (K. Rak). Nie zabrakło historycznego spojrzenia na islam (B. Cecota), ani refleksji teoretycznej nad aktualną sytuacją muzułmanów (A. Paluszek, P. Mączka).
W interesującej perspektywie ukazane zostały także relacje islam-Zachód w kontekście Turcji (A. Chomętowska-Kontkiewicz), Iranu (K. Kleiber, N. Mocior) i Afganistanu (J.G. Gajda). Ważny jest również wątek islamu w Europie – w Polsce (A. Albiniak), Niemczech (K. Matros) i Rosji (O. Nadskakuła). Kilka artykułów poświęcono zagadnieniom mediów, kultury i popkultury (K. Skonka, B. Szot, M. Minakowska, M. Nowaczek-Walczak, M. Moroz).
Collections
Z tą pozycją powiązane są następujące pliki licencyjne: