Mieszkanie i dom jako nieoczywistość kulturowo-społeczna
Abstract
Tom "Mieszkanie i dom jako nieoczywistość kulturowo-społeczna", jest drugą publikacją wydaną pod egidą Łódzkiego Partnerstwa Pomocy w sytuacji Wykluczenia i Bezdomności (dalej jako ŁPP; pierwsza książka to "Bezdomność w Łodzi"). Obecna publikacja zawiera teksty kilkudziesięciu specjalistów wywodzących się z takich dziedzin jak urbanistyka i planowanie przestrzenne, sztuka, socjologia, prawo, antropologia kulturowa, psychologia oraz dziennikarstwo.
Tom otwiera zatem część poświęcona „Planowaniu i realizacji polityki mieszkaniowej w wybranych kontekstach”, gdzie spotykają się teksty aktywistów, artystów, działaczy społecznych, planistów i analityków oraz urzędników lokalnych.
Druga część książki grupuje teksty związane z „Prawami lokatorskimi w praktyce i wypełniona jest niemal całkowicie analizami prawniczymi, począwszy od refleksji czy najwyższy akt prawny naszego kraju, czyli Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej, gwarantuje nam wszystkim prawo do mieszkania, poprzez omówienie casusów i interpretacji odnośnie do ustawy o ochronie praw lokatorów, zasad eksmisyjnych i dotyczących reprywatyzacji.
Trzecia część koncentruje się na „Bezdomności i bezmieszkaniowości jako wyzwaniu”. Autorzy i autorki tekstów, które znalazły się w tym miejscu, zajęli się ukazaniem postaw, zachowań i stylów życia (bez)mieszkaniowego i (bez)domnego oraz ocen osób „domnych” wobec bezdomności.
Publikacji przyświeca także ważny cel etyczny, który jest równorzędny wszelkim innym wymienionym wyżej: aby przez opis różnych praktyk i analizę zasad, na których się one opierają, ukazać konsekwencje traktowania nierówności i wykluczenia, w tym mieszkaniowego, jako stanu „normalnego”.
Collections
The following license files are associated with this item: