Badaj, promuj, bądź — wpływ społeczny badań naukowych, 18 maja 2023
Date
2023-05-18Author
Więckowski, Bartłomiej
Rudnicka, Agata
Lamża, Łukasz
Kurczewska, Agnieszka
Krzewińska, Aneta
Dzimińska, Małgorzata
Metadata
Show full item recordAbstract
dr hab. Agnieszka Kurczewska, prof. UŁ: Rola uczelni w społeczeństwie, czyli o schodzeniu i wchodzeniu na wieżę z kości słoniowej.
Refleksji poddana zostanie rola akademii we współczesnym świecie oraz znaczenie i sens pracy akademickiej. Rozważania dotyczyć będą m.in. takich zagadnień jak tożsamość akademicka oraz indywidualna i instytucjonalna odpowiedzialność badawcza. dr Agata Rudnicka: By nie zgubić szerszej perspektywy, czyli o odpowiedzialności społecznej osoby zajmującej się nauką.
Społeczna odpowiedzialność to proces, w którym podmiot bierze odpowiedzialność za swoje decyzje i ich wpływ na społeczeństwo i środowisko. W czasie spotkania nakreślone zostaną główne wątki związane z procesem badawczym, szukaniem tematów, podejściem do ich odkrywania i promowania w społeczeństwie. dr Małgorzata Dzimińska, dr hab. Aneta Krzewińska: Naukowcy dla otoczenia i otoczenie dla naukowców – o doświadczeniach z projektów CONCISE i SCIENCE HUB.
Prelegentki podzielą się wnioskami z realizacji projektu CONCISE, w ramach którego brały udział w tworzeniu ogólnoeuropejskich rekomendacji dotyczących komunikacji naukowej. Przedstawią również inicjatywę SCIENCE HUB promującą realizację naukowych projektów wdrożeniowych w ścisłej współpracy studentów, pracowników i partnerów zewnętrznych. Bartłomiej Więckowski: Wkład Uniwersytetu Łódzkiego w Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ – ujęcie metryczne na przykładzie badań naukowych.
Cele Zrównoważonego Rozwoju (SDG) to międzynarodowa agenda, która została ustalona przez Organizację Narodów Zjednoczonych (ONZ) w 2015 roku. Ma ona na celu poprawę jakości życia ludzi na całym świecie, przy jednoczesnym dbaniu o środowisko naturalne i zapewnienie zrównoważonego rozwoju gospodarczego. Niezwykle istotnym elementem związanym z SDG są badania naukowe, realizowane przez badaczy i instytucje na całym świecie. Podczas wystąpienia postaram się przeanalizować i przybliżyć wkład Uniwersytetu Łódzkiego w poszczególne cele SDG. Pojawiające się wnioski mogą być kolejnym krokiem w rozwoju współpracy oraz budowaniu lepszej widoczności uczelni na międzynarodowej mapie ośrodków naukowych. dr Łukasz Lamża: Naukowiec w świecie mediów.
Naukowcy coraz częściej próbują swoich sił w popularyzacji nauki. Jedni robią to z konieczności (rozpowszechnianie wyników naukowych może być wymagane przez grantodawcę lub pracodawcę), inni z poczucia obowiązku ("tyle bzdur się pisze na mój temat!"), a jeszcze inni ze szczerej chęci i powołania. Wszyscy stają jednak przed tym samym problemem: świat mediów rządzi się swoimi prawami. Pisząc artykuł, nagrywając podcast albo publikując film, siłą rzeczy wkraczamy na rynek medialny, konkurując z milionami innych treści, również popularyzatorskich. Prowadzi to do wielu pytań: Czy warto walczyć o wysoką oglądalność? Jaką właściwie mam z tego korzyść? Jaka jest najbardziej przyjemna ścieżka, a jaka najbardziej skuteczna? Celem wystąpienia jest zarysowanie "mapy drogowej" krainy, w którą wkracza naukowiec-popularyzator. prof. Eleonora Bielawska-Batorowicz: Kim jest ekspert? Zaufanie publiczne do naukowców.
Rola eksperta analizowana jest w prezentacji w kontekście zadań związanych z popularyzacją nauki, uwarunkowań zaufania społecznego do ekspertów lub braku takiego zaufania, roli opinii ekspertów jako podstawy decyzji podejmowanych w sprawach jednostek lub przy formułowaniu i wdrażaniu polityk.
Collections